Wyposażenie lodziarni, doradztwo, szkolenia, serwis.
Zadzwoń lub napisz i dowiedz się więcej.
Nowoczesne maszyny do robienia lodów to sprzęt wysokiej jakości, który wyróżnia się dość małą awaryjnością. Niemniej jednak nawet najlepszy sprzęt z czasem ulega zużyciu i może się zepsuć. Jakie problemy najczęściej dotykają urządzenia do lodów? Czy w każdej sytuacji, gdy pojawia się usterka, trzeba zamawiać serwis maszyn do lodów? Wyjaśniamy.
Czy automaty do lodów są awaryjne? Na ryzyko powstania usterki technicznej wpływa wiele czynników. Te najważniejsze to:
Jak zatem widać, trudno jest wskazać, jak wysokie jest ryzyko, że dojdzie do awarii automatu do lodów. Jednak w każdej sytuacji warto zadbać o poprawną eksploatację maszyny do produkcji lodów. To ograniczy zagrożenie, że sprzęt przestanie działać w środku wysokiego sezonu, co mogłoby Cię narazić na wysokie straty.
Czytaj więcej: Własna produkcja lodów gastronomicznych – lista urządzeń na start
Urządzenia do produkcji lodów, pomimo pozornej prostoty, są skomplikowanymi maszynami wykonanymi z dużej liczby podzespołów. Dlatego elementów, które mogą ulec awarii, jest sporo. Oto przegląd tych, które psują się najczęściej.
Mrożenie mieszanki to jedno z podstawowych zadań, które wykonuje maszyna do produkcji lodów. W urządzeniach są stosowane różne systemy chłodzenia – np. w automatach do lodów włoskich wykorzystuje się systemy powietrzne lub wodne. Mogą one ulec uszkodzeniu, zwłaszcza kiedy sprzęt pracuje przy bardzo wysokiej temperaturze na zewnątrz.
Silnik jest niezbędny do napędzania mieszadeł (nazywanych świdrami), które odpowiadają za mieszanie lodów. Są one wykorzystywane zarówno przy produkcji lodów rzemieślniczych, jak również typu soft. Jeżeli pojawia się problem z mieszadłami, najczęściej wskazuje to na problem z układem napędowym – uszkodzeniu mógł ulec sam silnik albo np. pas napędowy mieszadła.
Nowoczesne maszyny do robienia lodów są sterowane elektronicznie. To duże ułatwienie dla osób obsługujących je, ponieważ wystarczy wybrać odpowiedni tryb i program pracy, aby uzyskać pożądany efekt. Trzeba jednak pamiętać, że płytki sterujące z czasem mogą ulec uszkodzeniu – np. w wyniku zwarcia lub też zalania. Koszt ich wymiany może być dość wysoki.
Z czasem może dojść do stępienia się lub wypaczenia mieszadeł – np. pod wpływem bardzo intensywnej eksploatacji. W takiej sytuacji warto jak najszybciej dokonać ich wymiany na nowe, tak aby nie uszkodziły np. cylindra lub innych elementów automatu do lodów.
Jeśli maszyna do produkcji lodów się nie włącza, może to oznaczać problem z doprowadzeniem prądu, a co za tym idzie – uszkodzenie przewodu zasilającego. Dlatego warto sprawdzić ten element w pierwszej kolejności – wymiana tego elementu jest dość tania i nierzadko można jej dokonać samodzielnie.
Czy możliwa jest samodzielna naprawa maszyn do lodów? To zależy od tego, czy znasz się na tego typu urządzeniach. Jeśli masz zmysł majsterkowicza i rozumiesz podstawy elektryki i elektroniki, być może poradzisz sobie z eliminowaniem prostych i podstawowych usterek. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenia do produkcji lodów są bardzo specyficzne i nietypowe. Dlatego może się okazać, że podjęte na własną rękę próby reperacji spełzną na niczym i, zamiast rozwiązać problem, pogłębią go.
Pamiętaj: gdy kupujesz nowe urządzenia, przysługuje Ci na nie gwarancja. W jej ramach możesz zamówić serwis maszyn do lodów. W trakcie okresu gwarancyjnego nie należy podejmować samodzielnych prac, ponieważ możesz utracić zabezpieczenie producenta. A co, gdy okres ochronny się skończy? Wówczas również najlepiej zaufać profesjonalistom – naprawią Twoją maszynę szybko i niezawodnie, a Ty zyskasz pewność, że będzie pracowała zgodnie z oczekiwaniami nawet przy dużym obciążeniu.
Potrzebujesz pomocy przy wyborze maszyn do robienia lodów? Skontaktuj się i skorzystaj z profesjonalnego doradztwa!