Wyposażenie lodziarni, doradztwo, szkolenia, serwis.
Zadzwoń lub napisz i dowiedz się więcej.
Lody to jeden z najpopularniejszych deserów, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Wysokie temperatury sprzyjają chęci sięgnięcia po zmrożony smakołyk. Jednak fakt, że lody są zamrożone, niesie za sobą określone wyzwania, zwłaszcza w upalne dni. Pojawia się choćby pytanie o to, w jakiej temperaturze przechowywać lody w konserwatorze i jakie warunki trzeba im zapewnić. Oto najważniejsze, co warto wiedzieć.
Po pierwsze i najważniejsze: lody są produktami spożywczymi. W związku z tym ich produkcja, transport oraz sprzedaż podlegają określonym obostrzeniom. Powód jest prosty: chodzi o zapewnienie konsumentom maksymalnego bezpieczeństwa sanitarnego i wyeliminowanie ryzyka groźnych zakażeń pokarmowych.
Czy jest się czego obawiać? Zdecydowanie tak! W odpowiednich warunkach bakterie namnażają się w lodach w błyskawicznym tempie – wystarczą określona temperatura, tlen i pożywka w postaci samego deseru. Szczególne zagrożenie niesie za sobą przechowywanie w niewłaściwy sposób lodów mlecznych, a także tych zawierających jajka (można je znaleźć np. w klasycznych lodach crema fiorentina) – wystarczy wspomnieć o ryzyku pojawienia się salmonelli.
Jeśli chcesz prowadzić lodziarnię czy inny lokal sprzedający lody, musisz sprostać wymogom sanepidu – a zatem działać zgodnie z zasadami HACCP. W tym kontekście istotne są:
Należy również zadbać o zachowanie łańcucha chłodniczego od momentu wyprodukowania lodów do ich zaserwowania klientowi. Pamiętaj: ponowne zamrażanie lodów może być niebezpieczne dla zdrowia i jest niezgodne z zasadami HACCP.
Czytaj więcej: Własna produkcja lodów gastronomicznych – lista urządzeń na start
W kontekście mrożonych deserów najistotniejszą kwestią są prawidłowe warunki techniczne ich przechowywania. W przypadku lodów rzemieślniczych okres oczekiwania produktu na sprzedaż jest stosunkowo krótki, ponieważ produkuje je się w małych porcjach, z myślą o szybkiej dystrybucji.
Nie oznacza to jednak, że można z nonszalancją podejść do kwestii ich dystrybucji. Wręcz przeciwnie, należy dokładnie kontrolować warunki ich przechowywania:
Zanim lody trafią do konserwatora, z którego będą wydawane klientom, oczekują w. Jeśli trwa to przez dłuższy okres niż kilka godzin, warto zapewnić deserowi nieco niższą temperaturę. Standardowo zalecane warunki to ok. -18°C. Trzeba przy tym pamiętać, że tak mocne zamrażanie lodów sprawi, że będą zbyt stwardniałe, aby porcjować je dla klientów tuż po wyjęciu z urządzenia.
To, w jakiej temperaturze przechowywać lody w witrynie dystrybucyjnej, jest uzależnione od wskazań producenta. W przypadku deserów produkowanych przemysłowo może być rekomendowana temperatura poniżej -15°C, jednak przy dystrybucji lodów rzemieślniczych może być ona nieco wyższa, np. na poziomie -12°C.
Ale uwaga! Temperatura przechowywania lodów powinna być wyraźnie wskazana przez producenta na ich etykiecie. Powinna ona zostać umieszczona na kuwecie, w której znajduje się deser, wraz z danymi o składzie, wartości odżywczej, dacie przydatności do spożycia, ewentualnych składnikach alergennych oraz informacją o producencie. W innym przypadku kontrola sanepidu w lokalu może się zakończyć nałożeniem mandatu o dużej wysokości.
Chcesz mieć pewność, że oferowane przez Ciebie lody są przechowywane w bezpiecznych warunkach? Jeśli tak, zainwestuj w dobrej klasy witryny do lodów oraz szafy mroźnicze z precyzyjną kontrolą temperatury, najlepiej te wyposażone w czujniki, które poinformują o przekroczeniu dozwolonych norm. Dzięki nim zagwarantujesz swoim klientom mrożone desery o idealnej konsystencji i wolne od zagrożeń sanitarnych.
Potrzebujesz pomocy przy doborze odpowiednich urządzeń do przechowywania lodów? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci najlepsze rozwiązania.