Wyposażenie lodziarni, doradztwo, szkolenia, serwis.
Zadzwoń lub napisz i dowiedz się więcej.
Wdrożenie systemu HACCP w gastronomii stało się standardem – nie tylko ze względu na wymogi prawne, ale także oczekiwania klientów. Odwiedzający Twój lokal chcą mieć pewność, że żywność, którą serwujesz, powstaje i jest przechowywana w czystych, bezpiecznych warunkach. Kluczowymi elementami HACCP są GMP i GHP. Zobacz, co kryje się pod tymi pojęciami i jak przełożyć ich założenia na praktykę.
GMP i GHP to dwa kluczowe elementy HACCP, które należy wdrożyć w pierwszej kolejności na drodze do certyfikacji całego systemu. Pojęcia te zostały zdefiniowane w rozporządzeniu nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych oraz w polskiej ustawie z dn. 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Zgodnie z przepisami:
W praktyce zasady GMP i GHP są ujęte w dokumentacji firmowej, według której realizuje się poszczególne procedury.
Czytaj więcej: HACCP w gastronomii – dla lodziarni – jak wprowadzić i utrzymać?
To, czy obowiązuje Cię tylko GHP, czy również GMP, zależy od profilu działalności firmy. W praktyce GMP odnosi się do produkcji żywności. Będzie więc obowiązywać np. w lodziarniach, w których lody są wytwarzane na miejscu. Mogą być one wymagane również w restauracjach czy barach, gdzie posiłki są przygotowywane w lokalu. Natomiast jeśli np. prowadzisz cukiernię, w której wyłącznie sprzedajesz produkty wytworzone poza lokalem, przez firmy zewnętrzne, obowiązują Cię procedury GHP.
Jakie są zasady GHP, czyli dobrej praktyki higienicznej? Oto najważniejsze, o których należy pamiętać, tworząc dokumentację.
Pierwszą sekcją, jaką zawiera dokumentacja GHP, jest ta związana z opisem lokalu i jego otoczenia. Istotne jest, że już sam budynek, w którym znajduje się lokal, oraz jego lokalizacja muszą się wpisywać w instrukcje GHP. Wymagane są:
Wymogi GHP wpływają również na sposób zaaranżowania oraz wyposażenia lokalu. Istotne kwestie to:
Każdy lokal gastronomiczny powinien mieć obowiązkowo doprowadzoną wodę bieżącą. Musi być to woda dostosowana do celów technologicznych – jej jakość musi zostać zweryfikowana.
W lokalu powinny zostać zastosowane rozwiązania, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się gryzoni, owadów latających i biegających, ptaków czy zwierząt domowych. Kontrola ich obecności powinna być rejestrowana w księdze GHP GMP.
Zarówno procedury GHP, jak i GMP wskazują na konieczność sprzątania w lokalu po każdej zmianie. Chodzi tu zarówno o wyczyszczenie powierzchni roboczych, jak i podłóg, a także urządzeń gastronomicznych. Należy to zrobić z zastosowaniem profesjonalnych środków, które pozwolą wyeliminować wszelkie potencjalnie szkodliwe drobnoustroje.
Zgodnie z zasadami GHP i GMP, odpady powinny być składowane w strefie „brudnej” – poza miejscami składowania żywności i usuwane co najmniej raz dziennie lub częściej. Muszą być przechowywane w zamkniętych pojemnikach.
Każdy pracownik firmy gastronomicznej musi przejść szkolenie GHP, a także przedstawić badania lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do kontaktu z żywności – chodzi m.in. o tzw. książeczkę sanepidowską. Istotne jest także przestrzeganie ogólnych zasad czystości i higieny, w tym regularne mycie rąk, stosowanie odzieży roboczej, zabezpieczenie włosów, a także np. unikanie noszenia biżuterii, drobnych spinek czy malowania paznokci.
Sprawdź też: Otwarcie lodziarni – sanepid i jego procedury
Wiele zasad GMP pokrywa się z GHP, jednak dodatkowo dokumentacja GMP musi obejmować kwestie związane z ciągiem czynności składających się na procedurę produkcyjną. Chodzi m.in. o określenie zasad:
Chociaż procedury GMP i GHP wydają się dość skomplikowane, w rzeczywistości stworzenie księgi GHP i GMP oraz opisanie wszystkich zasad postępowania z żywnością upraszcza codzienną praktykę.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat procedur związanych wdrożeniem GMP i GHP w lodziarni, cukierni lub piekarni, skontaktuj się z nami.